top of page

УКРАИНСКИЙ МАРШРУТ

Українських маршрутів по Таврії можна було запропонувати не один. Окремий маршрут – це пам’ятки козацької доби – Кам’янська Січ, Олешківська Січ, хрест на могилі кошового отамана Костя Гордієнко, дерев’яна церква у Бериславі тощо. Проте ці об’єкти і так добре відомі. Окремий маршрут – це українська мартірологія Голодомору і сталінських репресій. Окремий маршрут – це подорож по населенних пунктах Херсонщини та Миколаївщини, куди було депортовано населення цілих сіл з Західної України. На цьому маршруті можна не тільки оглянути об’єкти, а й поспілкуватися з потомками переселенців. Наразі ми вирішили зупинитися на херсонському маршруті, пов’язаному з буремним початком ХХ століття. Саме цей період дуже довго представлявся дуже однобоко як в підручниках з історії, так і в науковій літературі. Проте українське життя Херсону на початку минулого століття було одним з найбільш активних.

 

Дементій Білий, Микола Гоманюк

01

Площа Свободи

 

16 квітня 1917 р. за старим стилем з цієї площі розпочалася перша в Херсоні українська національна маніфестація, в якій взяли участь близько 25 тисяч городян, представників навколишніх сіл, солдатів Херсонського гарнізону.

UKR1

02

Міський парк

 

20-21 липня 1918 р. за старим стилем у парку відбулося перше в Херсоні українське народне свято – благодійний "Сорочинський ярмарок", яке було влаштоване українськими просвітницькими організаціями. Вилучені кошти пішли на розвиток української культури.

ukr 2

03

Палац дитячої та юнацької творчості

 

В цьому будинку 30 листопада – 2 грудня 1917 р. (за старим стилем) відбувся Губерніальний з’їзд представників рад, земств, місцевих самоврядувань Херсонщини. В роботі з’їзду взяло участь 329 делегатів, які ухвалили, що “Херсонщина є невід’ємною частиною Української народної республіки, а найвищою владою в Україні є до українських установчих зборів Центральна Рада і Генеральний секретаріат". За цю резолюцію проголосувало 326 делегатів і 3 делегати утрималися.

 

У 1920 р. у цьому будинку також працював видатний український драматург Микола Куліш.

ukr3

04

Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації

 

 В цьому будинку у 1918 р. був відкритий один з перших у Херсоні дитячих садків з українською мовою спілкування. До садка приймалися діти від 6 до 9 років, з якими безкоштовно займалися за педагогічними системами Фребеля та Монтесорі.

ukr4

05

Будинок по вулиці Потьомкінська

 

У січні 1918 р. це був Український народний будинок, в якому розташувалися Херсонське товариство "Просвіта", видавниче товариство "Українська книгарня", товариство "Вільне козацтво", "Українська революційна рада", редакція української газети "Дніпро", інші українські громадські організації. У січні 1918 р. товариством "Українська книгарня" тут було підготовлено до видання "Кобзар" Тараса Шевченка та перше на Херсонщині "Євангеліє" українською мовою.

ukr5

06

Будинок

по вул. Українська

 

В будинку на цьому місці мешкав Андрій Михайлович Грабенко (Конощенко) (1857–1932), український фольклорист-музикознавець і художник-аматор, громадський діяч, голова Херсонської губернської народної управи (1918– 1919), засновник Херсонської української громади, активний член гуртка О. Русова, Товариства «Українська Хата» та «Просвіти».

ukr6

07

Художній музей імені Шовкуненка

 

Біля музею знаходився будинок, в якому з квітня 1868 року протягом півтора року працював видатний український драматург Іван Карпенко-Карий (Тобілевич).

08

Морський коледж

 

Випускником училища був український державний й політичний діяч, полковник армії УНР Володимир Іванович Кедровський (1890 – 1970)

ukr7
ukr8

09

Костел

 

У приміщенні костелу 28 квітня 1918 р. за старим стилем відбулося перше в Херсоні церковне служіння українською мовою. Його провів греко-уніатський священик о. Бачинський.

ukr9

10

Гімназія Марченко

 

(провул. Дори Любарської). У будинку гімназії Марченко у 1917 році читав лекції історик запорозького козацтва Дмитро Яворницький.

11

Обласний палац культури

 

Тут з січня 1918 – до початку 1920-х рр. розташовувся Український національний театр ім. Тараса Шевченка, режисером якого був І.Л.Сагатовський (1882-1951). В театрі працювали відомі актори – народна артистка УСРР Оксана Петрусенко (1900-1940), народний артист СРСР Юрій Шумський (1887-1954), народний артист СРСР Амвросій Бучма (1891-1957), заслужена артистка УРСР Валентина Варецька (1900-1981), відомі українські актори Іван Антонович Селюк, Катерина Людвиківна Лучицька (1889-1971) та інші. Тут у 1913 р. гастролювали видатні українські актори М.Заньковецька та М.Садовський. А 6 січня 1918 р. за старим стилем тут відбулися установчі збори Херсонського товариства "Просвіта", яке очолив відомий громадський діяч, засновник українського кооперативного руху на Херсонщині Іван Микитович Челюк (1878 – 1937). До товариства увійшла відомі українські громадські діячі відомий український письменник, педагог Микола Чернявський, голова Херсонської губернської народної управи Андрій Грабенко, лікар Сергій Шульгін та інші

ukr10
ukr11

12

Обласна бібліотека імені Олеся Гончара

 

В бібліотеці зберігаються випуски газети Вісник Української Хати у Херсоні

ukr12

13

Державний архів Херсонської області

 

В Архіві зберігаються архівні документи українських установ, справи репресованих українських письменників та культурних діячів.

ukr13
bottom of page