top of page

Закладка 2

ПРИКЛАДИ ІСТОРИЧНИХ ФЕЙКІВ

Фейк: Сальєрі отруїв Моцарта, тому що заздрив його таланту.
Хто запустив: О.С.Пушкін, який написав трагедію «Моцарт і Сальєрі»
Як було насправді:
Через тридцять років після смерті Моцарта, перебуваючи у психіатричній лікарні, Антоніо Сальєрі нібито зізнався в тому, що він отруїв Моцарта. Про це написали кілька газет того часу, вказавши, що це чутки. Насправді Антоніо Сальєрі був людиною успішною – автор понад сорока п'яти опер і найпопулярніший композитор свого часу. Крім того, був він придворним капельмейстером. На цю дуже дохідну, почесну і шановану посаду він був призначений у 37 років і займав її до старості. Він учитель як мінімум трьох геніїв – Бетховена, Шуберта і Ліста, вони називали його «улюбленим дідом». У нього була кохана дружина і п'ять дітей. Словом, у нього не було ніяких причин не тільки вбивати Моцарта, але навіть заздрити йому. Сучасники не підтверджують і того, щоб Моцарт ходив до Сальєрі в гості грати свої твори, як це зобразив Пушкін. Посмертний суд над Сальєрі, який пройшов у 1997 році в Мілані, підтвердив невинність і добре ім'я композитора.
Рівень небезпечності фейка: СЛАБКИЙ
Фейк з'явився як наслідок художнього вимислу письменника. Проста історія про талант і бездарність, про заздрощі і загибель генія сподобалася читачам (більшість з яких ніколи не чула творів Сальєрі) і стала, як би сказали зараз, мемом.

 

Фейк: Ньютон відкрив закон тяжіння після того, як йому на голову впало яблуко
Хто запустив: Його біограф Вільям Стокле.
Як було насправді: Ну, як мінімум, не на голову. Вже після смерті Ньютона, в 1752 році, біограф Вільям Стокле згадав мигцем про чаювання в саду, під час якого Ньютон нібито сказав йому, що думає над питанням: чому яблука падають перпендикулярно вниз? Цю згадку, як анекдот, підхопив і розповів письменник і філософ Вольтер. Насправді теорія тяжіння Ньютона розвивалася поступово, це можна бачити з його робочих зошитів. Яку саме роль відігравало в ній горезвісне «яблуко Ньютона», достеменно невідомо.

Рівень небезпечності фейка: СЛАБКИЙ

У цьому фейку можна навіть побачити щось корисне, адже яскравий образ вченого у перуці, якому на голову падає яблуко, допомагає дітям запам’ятовувати фізику.

 


Фейк: Під час штурму Зимового палацу голова Тимчасового Уряду Російської імперії (1917) Олександр Керенський втік, переодягнувшись у жіночу сукню.
Хто запустив: про це розповів якийсь міфічний брат начальника юнкерської школи, яка в той час охороняла Зимовий палац. Пізніше ця версія сподобалася більшовицькій пропаганді.
Як було насправді: Керенський залишив Зимовий палац за кілька годин до штурму. Він виїхав у своєму френчі, на своєму автомобілі, у супроводі машини американського посла з американськими прапорами. Йому віддала честь охорона палацу. Він відбув до Гатчини, а потім у Псков. Його метою було знайти вірні тимчасовому уряду частини, а зовсім не втеча. Олександр Керенський прожив довге життя, але до самої смерті цей фейк його мучив, і він постійно намагався його спростувати.
Рівень небезпечності фейка: СЕРЕДНИЙ

Одна з перших і вельми успішних спроб більшовицької пропаганди зганьбити і знеславити політичного супротивника, використовуючи вигадану історію. Яскравий фейк відволікає від реальних фактів, повністю заміщує собою реальну історію і залишає стійкий образ, який стає єдиною асоціацією. 

 


Фейк: Сталін був скромною людиною, безсрібником і майже аскетом, і все життя проходив в одній гімнастерці і одних чоботях.
Хто запустив: комуністи брежнєвської епохи, які не потрапили в номенклатуру, як докір своїм номенклатурним однопартійцям, які вели розкішний спосіб життя.
Як було насправді: Немає жодних офіційних даних про кількість гімнастерок Сталіна. Зате є інші документи, згідно з якими під Москвою у нього було 3 дачі, ще 11 – на Кавказі і 4 – у Криму. Меблі для них створювалася ексклюзивно з цінних порід дерева. Міністр харчової промисловості Мікоян згадував, що вождь любив їсти копчену рибку, цесарок, качок, тонкі реберця баранчика. На свята проходили просто-таки фантастичні застілля, при цьому залишки незайманої їжі викидалися, обслузі заборонялося брати їх додому. Країна в цей час жила в комуналках і отримувала продукти за картками.
Рівень небезпечності фейка: СИЛЬНИЙ

Фейк, який спочатку мав діяти як докір сумління чиновникам номенклатури, з часом закріпився серед народу і перетворився на образ скромного лідера, «такого, як ми всі», простої людини. За допомогою цього стійкого образу можна було маніпулювати думкою людей, формувати симпатію до лідера і залишати поза увагою його злочини. 

 

Фейк: СРСР вступив у Другу світову війну 22 червня 1941 року.
Хто запустив: Сталін у своєму радіозверненні від 3 липня 1941 року.
Як було насправді: Насправді Друга світова офіційно почалася в 1939-му з нападу Німеччини на Польщу. Тоді ж війну їй оголосили Британія і Франція. У тому ж 1939 році Радянський Союз не офіційно, але фактично вступив в неї, причому на стороні Третього Рейху, спочатку анексувавши частину Польщі, а потім у 1939-1940 рр. захопивши незалежні Естонію, Латвію і Литву. У 1941 році Радянський Союз вступив у війну вже з Німеччиною, і для того, щоб приховати минулі дружні стосунки з ворогом, був придуманий термін «Велика Вітчизняна війна». Крім країн колишнього СРСР, цей термін ніде в світі не використовується.
Рівень небезпечності фейка: СИЛЬНИЙ

Свідома дезінформація, мета якої – нав’язування людям вигаданої історії і приховування реальних подій. Майже 70 років поспіль 22 червня позначалося на всіх рівнях (від календарів до шкільних підручників) як «День початку Великої Вітчизняної війни».

 


Фейк: Степан Бандера був есесівцем і офіцером німецької армії.
Хто запустив: офіційна радянська пропаганда.
Як було насправді: Єдине свідоцтво про співпрацю Бандери з німецькою розвідкою дав Ервін Штольце, офіцер Абверу. На допиті він показав, що лідер українських націоналістів був завербований. Але документів про це не зберіглося. Тим більше, немає ніяких свідоцтв про офіцерське звання Степана Бандери та його співпраці з СС. Проти цього міфу говорить і той факт, що Степан Бандера був заарештований незабаром після початку наступу гітлерівської армії на Радянський Союз – 5 липня 1941-го. Потім він був доставлений в концтабір «Заксенхаузен», де просидів в одиночній камері аж до вересня 1944 року.
Рівень небезпечності фейка: СИЛЬНИЙ

Фейк, який агресивно і безсоромно формує вороже ставлення до всього українського, пов’язуючи ім’я українського борця за національну ідею і незалежність зі «старим ворогом», відомим з фільмів і радянських підручників з історії. Подібні фейки дуже легко запам’ятовуються і поширюються як вірус, при цьому майже ніхто не намагається їх перевірити, пошукавши історичну інформація чи першоджерела, це ж набагато складніше, ніж проста формула «Бандера – есесовець».

 


Фейк: 2014 рік. Зелені чоловічки в Криму. «Це представники загонів самооборони».
Такою була відповідь президента Росії 4 березня 2014 Володимира Путіна на запитання, чи є в Криму російські військові.

Насправді: 17 квітня 2014 сам Путін підтвердив, що російські війська все ж були присутні в Криму, «щоб допомогти людям висловити свою думку». Їх називали «зеленими чоловічками», оскільки ніяких розпізнавальних знаків військові не носили.

Рівень небезпечності фейка: СИЛЬНИЙ

Російські політики дедалі більше використовують фейки або озвучують неправдиву інформацію. Російській пропаганді не залишається нічого іншого, як вводити ці фейки в офіційний інформаційний простір і вигадувати цілі легенди, щоб приховати відверту брехню. Згодом фейки обростають такою кількістю подробиць, що стають схожими на правду, хоча «ядро» повідомлення залишається тим самим фейком. Після Криму цю підміну з «загонами самооборони» Росія використовує і на окупованих територіях Сходу України.

earth.png
bottom of page