Закладка 1
Неправдива інформація є зручним інструментом для маніпулювання громадською думкою. Це гостра тема для України, адже Росія славиться своїми фейковими та абсурдними новинами проти нашої країни.
Кілька прикладів:
* фейки про жертви «публічних страт Нацгвардії». Джерело: ТСН
* фейкові репортажі з Криму і статті у російських ЗМІ про те, що «українці продовжують масово їхати в Крим відпочивати». Джерело
* фейкова новина про те, що соліст групи Rammstein є «прихильником Путіна». Російські ЗМІ вигадали цитату від імені артиста та сфабрикували фото, де той нібито носить футболку з портретом Путіна. Згодом артист повідомив, що нічого подібного не було, а він став жертвою путінської пропаганди. Джерело: Deutsche Welle (DW)
Кому вигідні фейкові новини?
Перш за все, тим, хто хоче змінювати громадську думку, вести брудну пропаганду та змушувати людей вірити у брехню. На них також легко заробляти: часто фейкові новини використовують сенсаційні, сфабриковані заголовки, щоб збільшити читацьку аудиторію і дохід від інтернет-кліків.
Автори фейкових новин найчастіше просто вигадують і додають до реальної події нові елементи, які дозволять привернути увагу аудиторії. Реальна новина може здатися нудною, але фейк викличе інтерес за рахунок резонансної вигадки.
Чому так відбувається?
Згідно з дослідженнями:
— Сучасні люди мають кліпове сприйняття. Вони сприймають все швидко і швидко втрачають до всього інтерес.
— Гортаючи соціальні мережі, людині потрібно менше секунди, щоб зрозуміти, чи цікавить її запропонований контент.
— 96% людей сприймають інформацію, орієнтуючись лише на заголовки.
— Брехня у твіттері поширюється в шість разів швидше за правду (журнал «Science», матеріал Массачусетського технологічного інституту).
— Головні винуватці поширення фейків – не «боти», а здебільшого реальні люди.
Джерело: АRTEFACT – міжнародний соціально-культурноий проєкт, заснований у 2017 році в Україні.
Чому це небезпечно?
«Якщо ці інструменти втручання настільки сильні, що можуть проникати у свідомість мільйонів людей у всьому світі шляхом натискання кнопки, якщо ними можна користуватися для поширення дезінформації без розкриття її джерела, то ми маємо справу з серйозною загрозою нашій демократії» (Даміан Коллінз, член парламенту Великобританії).