top of page

ЗБІР РЕЧЕЙ

Інгредієнти

 

(Складники страви – ключові моменти та компетентності, які для цього потрібні)

  • Публічна і доступна точка збору речей – мінімум 1;

  • місце для накопичення, зберігання та сортування речей;

  • людина, яка відповідає за збір, приймає речі та веде облік – мінімум 1;

  • інформаційна кампанія на радіо/телебаченні, у соціальних мережах;

  • транспорт;

  • волонтери;

Не завадить вміння сортирувати надані речі: відбирати потрібні і готовність викидати непотрібні.

Час приготування 

 

Зазвичай запити на збір речей приходять раптово. Ви можете отримати запит, наприклад, на збір книг для бібліотек, або іграшок для дитячого будинку, продуктів харчування для нужденних, або усього, що потрібно для влаштування на новому місті людям, які втратили житло. Наш досвід проведення кампаній був як довгостроковим, наприклад, допомога дітям, які позбавлені батьківського піклування та знаходяться у тимчасовому притулку, так і вкрай короткостроковим, наприклад, термінова допомога жителям будинку, у якому трапилася пожежа. В усіх цих випадках команда отримала дуже корисний досвід, нових партнерів та вдячність людей, яким вирішили хоча б частку їхніх проблем.

 

Отже, підготовка може тривати від одного тижня до місяця, адже вам потрібно не лише вирішити питання логістики, але й розповсюдити інформацію для людей та організацій. Добре, якщо ви вже маєте базу потенційних організацій-благодійників, які можуть або надати вам необхідні речі, або хоча б розмістити на своїй території інформацію про збір речей. В іншому випадку доведеться такі контакти встановлювати, проте це знадобиться вам у майбутньому. До того ж на початку співпраці легше отримати допомогу речами, ніж грошима, і це може бути першим кроком вашої співпраці з новим партнером.

 

Час збору речей – від 1 тижня до 1-2 місяців в залежності від поставленої мети та активності благодійників. Тривалість акції також залежить від специфіки того, що треба зібрати – чи є воно загальнодоступним та наскільки необхідні речі вартісні?

 

Післясмак – 1 тиждень з декількома інформаційними повідомленнями та матеріалами про передачу зібраних речей.

Можливий і трохи небажаний післясмак, оскільки цей інструмент фандрейзингу має суттєву інерцію: навіть коли ви оголосили про завершення акції, люди можуть продовжувати нести речі.

Складність приготування

 

На перший погляд страва проста – оголосили, збираємо, передаємо. Проте, ми маємо оголосити про збір не просто зайвих або вже непотрібних у родині речей, а саме того, що треба у даному випадку. Будьте готові, що певні інгредієнти під впливом обставин та динаміки вам доведеться замінювати на те що є, або докуповувати з інших джерел.

Ця страва потребує значного організаційного включення та дуже якісної, чіткої та сфокусованої на людях комунікаційної стратегії.

Найбільше смакуватиме

 

Така акція дає змогу кожному долучитися – передати те, що в тебе вже є, або що ти  можеш придбати. Для кожної акції знайдеться своя група підтримки. Так, до акції зі збору необхідних речей для прикордонного загону в Херсоні, яку проводив наш Фонд, долучилися абсолютно різні жителі громади, а от постійна діяльність з допомоги дітям-сиротам більше залучає молодих батьків, у яких залишилися дитячі речі і які добре розуміють потреби малечі та співчувають їм.

Бюджет та ресурси 

 

Бюджет акції зі збору речей значною мірою залежить від наявних стартових умов – приміщення або складу, контактів зі ЗМІ тощо. Ключовий ресурс – це час і готовність людей, які будуть працювати на кухні.

Видаткова частина:

  • оренда приміщення для збору речей (звісно, це може бути ваш офіс або приміщення партнерів). Їх може бути декілька, головне, щоб прийом відбувався постійно впродовж акції;

  • оренда складу (за потреби) для збереження речей;

  • робота волонтерів;

  • часткова зайнятість працівника фонду для обліку та систематизації зібраних речей;

  • автомобіль для перевезення вже зібраних речей до їх нових власників;

  • друк флаерів, плакатів, банерів (якщо це доцільно та економічно виправдано – рекламна поліграфія не повинна коштувати більше ніж те, що ви маєте зібрати!).

Як це готувати

 

Крок 1

Зрозумійте, що саме і в якій кількості потрібно. Навіть в умовах постійної необхідності і готовності людей жертвувати намагайтеся своїм куховарством прогодувати весь світ. Тверезо оцініть приблизний розмір допомоги, яку ви спроможні зібрати. Якщо партнер або представники цільової групи не називають конкретну цифру, візьміть ініціативу в свої руки: наприклад, «Ми можемо зібрати 50 подарунків для дітей».

Людям набагато психологічно простіше купити подарунок дитині з інтернату або зібрати продукти харчування для сім'ї, яка пережила стихійне лихо. Конкретика цього різновиду благодійності – це його сила. Потенційні благодійники можуть миттєво оцінити розмір і значимість свого вкладу та отримати більше задоволення від зробленого, якщо пожертву буде персоніфіковано: конкретний подарунок - конкретній дитині, якась конкретна річ - в конкретну сім'ю.

І ще пам'ятайте, що в певних випадках люди цілком нормально і з вдячністю приймуть хороші, але не нові речі, а в деяких випадках вкрай важливо отримати нові.

 

Крок 2

Логістика і організація є основою вашої страви. Як буде організований збір коштів або речей? Де ви будете зберігати зібрані речі? Для великої кількості подарунків або габаритних речей потрібно окреме приміщення, для продуктів – холодильник. В історії нашого Фонду були випадки, коли ми отримували продукти, які швидко псуються – йогурти, сири, масло. Як вестиметься облік зібраного, як оновлюватиметься інформація, хто несе за це відповідальність? Як ви плануєте передавати зібрані речі партнеру і чи потрібно підключити партнерів / волонтерів до передачі? Тільки детально пропрацювавши як мінімум ці питання (а їх по ходу буде виникати ще більше), ви можете починати акцію.

 

Крок 3

Якщо ваш Фонд – організація, яку знають і якій довіряють, то залучити людей можна через сайт, соціальні мережі або засоби масової інформації. Також, якщо у вас є хороші контакти в організованих групах (наприклад, підприємства з великою кількістю співробітників або неформальне об'єднання великої групи громадян), використовуйте це. Запропонуйте співробітникам або учасникам цієї неформальної групи простий і зрозумілий варіант: збір речей або коштів для тих, кого підтримує ваша організація. Це можна зробити у будь-який момент, проте часто такі акції приурочують до конкретних дат або раптово виниклих потреб.

Напевне, у вас в місті або регіоні є бізнес, який бажає включитися сам і залучити своїх співробітників в корпоративну благодійність. Стабільним партнером нашого Фонду є мережа підприємств «Ансерглоб», працівники якого надають різноманітну постійну підтримку, збираючи допомогу на робочих місцях.

 

Крок 4

Збір речей схожий на марафон, й ми маємо бути готові як до постійного нагадування про важливість мети, так і до повідомлень проміжних результатів. Якісне проміжне інформування – підґрунтя успіху акцій такого типу. Якщо акція триває декілька тижнів, ви можете повідомляти про її хід щотижня. Використовуйте різні доступні вам канали комунікації – електронна пошта, соціальні мережі, місцеві ЗМІ, «сарафанне» радіо та інше. Ваша комунікація, крім роз'яснення важливості та потрібності цієї діяльності, має обов'язково фокусуватися на дуже конкретних речах:  що, в якій кількості, для кого і чому збираємо? Як довго збір  триватиме? Які способи передачі речей будуть? Як я конкретно можу взяти участь – куди прийти, що принести, що купити, куди принести? У кого я можу уточнити інформацію (контактні особи)?

Будь ласка, не забувайте, що регулярність нагадувань про акцію і повідомлення про проміжні результати мають величезне значення!

 

Крок 5

Підведення підсумків, передача реципієнтам зібраного і подяка всім причетним. Якщо ви самостійно або зі стратегічним партнером вирішили, що співробітники підприємства, які взяли участь, або найактивніші благодійники/волонтери будуть брати участь в передачі зібраних речей, заздалегідь обговоріть кількість учасників та можливі дати. Також обов'язково враховуйте, що люди, яким була потрібна ваша допомога, швидше за все перебувають у складних життєвих обставинах, і, можливо, потребують рівнозначно як матеріальної допомоги, так і живого, людського спілкування. Можливо і протилежне – люди не хочуть афішувати своє становище, їм психологічно некомфортно зустрічатися з незнайомцями. Тому при плануванні і розробці такого візиту продумуйте все з точки зору одержувача і етичності своїх дій.

У будь-якому разі  обов'язково проінформуйте громаду про те, що вдалося.

Поради від шефа – додаткові лайфхаки та особливості реалізації

 

Не забувайте збирати контакти конкретних жертводавців (за можливістю та за їх згодою), а також фіксувати динаміку збору, особливо якщо ви робите це вперше. Умовно кажучи, це така собі рутина вашої кухні – вівсянка або яєчня, яку готують щоранку з завидною постійністю. Але, знаючи динаміку, обмеження і готовність аудиторії, ви зможете більш усвідомлено підходити до планування акції такого типу у майбутньому. У вас вже будуть готові показники можливої поведінки благодійників та випробувані і дієві інструменти кумунікації.

 

Подумайте, що ви будете робити з принесеними зайвими речами або ж такими, які не в гарному стані або взагалі відсутні в переліку. Люди іноді вкрай своєрідно читають перелік необхідного або сприймають благодійний збір як можливість позбутися старих речей. Тому подякуйте за допомогу, але будьте готові до утилізації / перенаправлення таких речей. Це та усвідомлена необхідність і готовність, яка відрізняє досвідченого кулінара від початківця.

bottom of page