top of page

МАЙСТЕР-КЛАС

або «Янголи на підтримку»

Інгредієнти

(Складники страви – ключові моменти та компетентності, які для цього потрібні)

  • Ідея (розуміння, що саме будемо робити на майстер класі та як будемо використовувати продукт);

  • учасники – 5-20 осіб. Це можуть бути діти, діти з батьками, підлітки, молодь, жінки, тощо. Учасники можуть бути як знайомі між собою до майстер класу (наприклад, шкільний клас чи гурток), так і незнайомі, які цілеспрямовано прийшли на ваш захід, або навіть випадкові перехожі, яких вдалося залучити (якщо майстер клас відкритий та проходить на вулиці).

  • майстер/майстриня – 1-2;

  • матеріали для майстер класу – за смаком;

  • майстерня, приміщення або відокремлена територія для майстер-класу;

  • волонтери – 2-3. Від них не потребується спеціальних навичок, бо їх функція – допомагати в організації та проведенні майстер класу;

  • інформаційна кампанія (соцмережі, сайт Фонду, флаєри в місцях, де є потенційні учасники) – замало ніколи не буває:

Час приготування

 

Від 1 тижня.

Час приготування залежить від формату самого майстер-класу. Ми випробували формати, коли учні початкової і середньої шкіл разом з волонтерами Фонду та майстринею робили благодійні сувеніри у вигляді янголяток, які потім вкладались у пошиті нами зимові форми для військових.

Фактичною ж точкою відліку є згода та графік майстрині/майстра.

Майстер клас для дітей цілком реально організувати і провести впродовж тижня за наявності контактів з навчальними закладами та юнацькими бібліотеками. Головне, щоб сам майстер клас був максимально безпечним та простим для учасників, щоб фактично у межах 30-45 хвилин учасники змогли опанувати вироблення якоїсь простої і водночас красивої, символічної речі.

Заздалегідь подумайте про витратні матеріали, адже чим більше часу у вас на підготовку, тим більше шансів отримати потрібні вам тканину, нитки, картон, папір, тощо.

Якщо ви проводите відкритий майстер клас (на вулиці, під час якогось свята чи фестивалю), тоді точку відліку визначаєте ви самі. Проте вам все одно знадобиться щонайменше тиждень, щоб знайти майстра/майстриню та узгодити графік. А ще не забутьте перевірити прогноз погоди!

Пост-інформування про передані сувеніри має з’явитися одразу по завершенню акції на сайті та сторінці у Facebook організації, на місцевих сайтах та у соціальних мережах.

Складність приготування

 

Страва досить проста, адже запрошений майстер/майстриня має всі необхідні навички. Головне – знайти таку людину та визначитися з групою, яка здатна опанувати ці навички протягом короткого часу. Чим більш складною є техніка виготовлення сувенірів, тим важче буде підібрати необхідні матеріали та досягти результату за короткий час проведення заходу. Тому не радимо для майстер класу обирати дуже складні вироби, навіть якщо вони виглядають фантастично привабливо. Пам’ятайте: кулінари-початківці за 40 хвилин не в змозі приготувати складну страву! 

Найбільше смакуватиме

Дітям та людям, які люблять робити щось своїми руками.

Бюджет та ресурси

 

Витратна частина:

  • Гонорар майстра/майстрині за проведення майстер класу. Звісно, ви маєте домовитися про волонтерську участь задля благодійної мети.

  • Витратні матеріали. Список необхідних матеріалів вам озвучать майстри. Спробуйте отримати матеріали безоплатно, звернувшись з проханням до виробників або власників магазинів, які торгують матеріалами для творчості або канцтоварами. Ще один варіант – запросити на майстер клас дітей, попередивши, які матеріали їм потрібно мати з собою. Іноді все-таки доводиться щось купувати, але так рівень витрат може бути зведений до мінімуму.

Можливості для збору коштів:

  • невеликий реєстраційний внесок для всіх учасників. У такому випадку створену річ учасники забирають з собою без додаткового пожертвування.

  • Сам майстер клас безкоштовний, а зроблену річ можна викупити за пожертвування або залишити для фонду з метою подальшого продажу на ярмарках і аукціонах, або передати комусь як благодійну пожертву.

  • Майстер клас є додатковим заходом в рамках більшої кампанії, а зроблені сувеніри стануть складовою частиною, наприклад, речей, закуплених з метою подальшої благодійної передачі. 

У будь-якому разі все, що буде зроблено учасниками, може стати в нагоді. Наприклад, може бути в подальшому реалізовано на благодійних акціях, або подаровано в якості місцевого сувеніра вашим донорам або партнерам. Для того, щоб люди знали про походження виробів, важливо прикріпити до них коротку інформацію, на якій  буде логотип вашої організації та інформація про те, коли, ким і для чого вони були зроблені.

Як це готувати

 

Крок 1

Визначаємо тему та цільову групу. В принципі, робити руками можна що завгодно: валяння з шерсті, орігамі, декупаж, мозаїка, колажі – головне, щоб людей захопив сам процес творчості, а запропонований процес був простим у відтворенні. Ключова особа, від якої у величезній мірі залежить успішність майстер-класу – це його ведучий. Ця людина має не лише добре володіти певним навиком або майстерністю, але може вміти навчати своїй справі. Ми впевнені, що ви знаєте таких творчих і відкритих людей у своїй громаді. Вибирайте серед тих, хто погодиться взяти участь на благодійних засадах.

 

Крок 2

Підготуйте витратні матеріали. Про це вкрай важливо подумати заздалегідь. Ідеально, якщо про них подбає ведучий/а майстер класу, оскільки він/вона краще знає, що саме буде потрібно. Дуже часто потрібен специфічний папір чи спеціальна тканина чи фарба, і не завжди найближчий магазин канцтоварів зможе вам у цьому допомогти. У майстра чи майстрині, які постійно проводять заняття, завжди є залишки матеріалів, які він/вона можуть принести.

Якщо майстер/майстриня надали вам список матеріалів,  які ви маєте придбати, то пам'ятайте, що бажано кілька разів уточнити цей список та якість необхідних матеріалів та спитати поради, де саме їх краще придбати. Саме ресурси/матеріали хорошої якості часто можуть стати запорукою успіху, тому це – зона нашої відповідальності.

 

Крок 3

Приміщення. Майстер-клас найбільш комфортно проводити в приміщенні з пристосованими для нього меблями чи обладнанням.

Перший варіант офіс організації, але тоді ви повинні подумати про те, кого і скільки учасників ви будете запрошувати на ваш майстер-клас. Проте не завжди приміщення офісу є зручним з точки зору розміру, обладнання або доступності.

Другий варіант – працювати з учнями шкіл чи гуртків на базі їхніх освітніх закладів або сусідньої зі школою бібліотеки.

Третій варіант – працювати в рамках публічних заходів, наприклад, фестивалю чи міського свята. Тоді треба продумати про доставку столів, стільців та додаткового обладнання.

 

Крок 4

Пошук учасників.

Якщо ви обираєте варіант проведення на базі освітнього/культурного закладу або у співпраці з ним, то маєте гарантовану участь дітей (учнів).

Якщо ж ви робите відкритий майстер-клас (наприклад, в рамках фестивалю), тоді вам заздалегідь варто подумати про кількість учасників, яку ви можете прийняти, адже матеріалів і уваги ведучого не вистачить на всіх при істотному збільшенні кількості бажаючих. Можна зробити реєстрацію онлайн і розрахувати кількість місць, виходячи з того, що зазвичай «доходить» один з двох, а то й трьох зареєстрованих.

Важливо: завжди потрібно мати запас матеріалів і волонтера, який може «підхопити» додаткових незапланованих учасників, організувати чергу та забезпечити комфортне очікування. Сказати «ні» у такому разі ми не маємо права!

 

Крок 5

Анонс заходу необхідно зробити не менш, ніж за тиждень, якщо ви робите відкритий захід. Якщо він проводитиметься на базі навчальних закладів для організованих груп, то повідомлення за 2-3 дня до майстер-класу цілком буде достатньо.

Використовуйте для поширення інформації загальнодоступні засоби комунікації, такі як сайт вашого фонду і соціальні мережі, де можна створити сторінку заходу. Пам'ятайте про те, що навіть окремий майстер-клас в рамках великого фестивалю має бути присвячений конкретній темі чи проблемі, яку ваша організація намагається вирішити.

 

Крок 6

Не тільки вчіть творчості, але й розповідайте про себе. На майстер-класі обов'язково повинен бути не тільки ведучий, але й представник Фонду, який зможе відповісти на питання про його роботу. Також варто запастися роздатковими інформаційними матеріалами у вигляді буклетів та флаєрів. Їх можна розкласти на одному зі столів чи на спеціальній стойці. Це не тільки принесе вам бонуси у вигляді іміджевої реклами (на таких заходах зазвичай працюють і фотожурналісти, і телекамери), але й позбавить необхідності витрачати час на пояснення допитливим перехожим, ким і що тут проводиться.

 

Крок 8

Зробіть звіт і всім подякуйте. Інформація про зібрану суму або про результати майстер-класу, кількість учасників та виробів має з’явитись на вашому сайті і в соцмережах в день проведення майстер класу  одразу після його завершення. Прикрасьте це повідомлення фотографіями виготовлених сувенірів. Також важливо не забути подякувати тим, хто допомагав з організацією та проведенням: організаторам майданчику, майстру/майстрині,  учасникам, фірмі, які подарувала необхідні для майстер класу витратні матеріали.

Поради від шефа – додаткові лайфхаки та особливості реалізації 

 

Будьте дуже уважні в ситуації, коли ви проводите свої заходи в рамках великих фестивалів. По-перше, це одразу перетворює ваш унікальний продукт в складову другої страви. Іноді це можуть бути страви з «дружньої кухні», а іноді й не зовсім. Бувають випадки і відверто протухлих заходів. В такому випадку ваша участь в них може призвести до репутаційних та іміджевих втрат. Тому вкрай важливо узгодити з потенційними партнерами не лише місце, час та необхідні ресурси, але й  позиціонування вашого майстер-класу в межах більшого заходу.

bottom of page