БЛАГОДІЙНІ СКРИНЬКИ
Інгредієнти
(Складники страви – ключові моменти та компетентності, які для цього потрібні)
-
Скриньки;
-
брошури, буклети або флаєри про Фонд та мету збору коштів;
-
договір про безкоштовне розміщення скриньок для збору благодійних коштів безпосередньо з тими установами/підприємствами, у яких ви хочете їх встановити. Ми, наприклад, співпрацюємо з мережами супермаркетів «ФРЕШ» та магазинів «Карандаш» і «Маркет-Груп»;
розроблена процедура опломбування скриньок та інкасації благодійних коштів: акти опломбування та інкасації, а також форма довіреності особі, яка відповідатиме за цю работу.
Складність приготування
Основні складності:
-
необхідність виготовлення стаціонарних благодійних скриньок, тому що у вільному продажу їх немає;
-
необхідність регулярної інкасації встановлених скриньок. Для цього треба мати людину, підготовлену до системної роботи зі скриньками.
Найбільше смакуватиме
Ця страва дозволяє будь-кому, незалежно від рівня забезпеченості, долучитися до благодійності. Завдяки скринькам та інформації на них населення вашого міста буде знати ваш Фонд та мати оперативну інформацію, на що саме наразі збираються кошти.
Встановіть скриньки не лише у супермаркетах, але й у музеї. П’ять років поспіль ми разом з колективом обласного художнього музею проводимо акції зі збору пожертв для дітей з онкологічними захворюваннями. Скринька розміщується у холі музею. Протягом півроку музей активно міняє експозиції задля збільшення кількості відвідувачів, які й стають благодійниками хворих діточок. Одночасно зростає імідж благодійності та вашого Фонду – поряд з традиційною культурою формується і культура благодійності.
Бюджет та ресурси
Виготовлення стаціонарної скриньки на меблевій основі коштує приблизно 1000-1500 грн. Проте, якщо ви придбаєте саму прозору скриню, то меблеву підставку для неї може виготовити місцевий виробник меблів на благодійних засадах.
Для нашого Фонду зазвичай збір коштів у скриньки – це додатковий ресурс під час проведення великої фандрейзингової кампанії. За місяць роботи у 5-6 скриньок в місті Херсон (приблизно 300 тис. населення) ми збирали 5-6 тисяч гривень.
Як це готувати
Крок 1
Необхідно визначити бажані місця розташування скриньок та попередньо обговорити умови співпраці з власником установи/території/площі, де буде встановлено стаціонарну скриньку. Підпишіть Договір про безкоштовне розміщення скриньок для збору благодійних коштів з власником приміщення або керівником підприємства.
(зразок Договору додається)
Для розміщення скриньки обирайте район та будівлю, у якій потенційно зосереджується багато людей (великі супермаркети, магазини у спальних мікрорайонах).
Крок 2
Переходимо до встановлення скриньки. Обирайте розташування у видимому та доступному місці. Якщо на цій території вже працюють «конкурентні скриньки», то рекомендуємо встановлювати скриньки поряд, щоб люди мали вибір, кому вони хочуть зробити благодійну пожертву.
Подбайте про безпеку скриньки: вона повинна бути надійно закріплена, міцно зачинена, перебувати під наглядом та бути опломбованою.
Біля скриньки необхідно встановити або стенд з інформацією про те, на які цілі збираються пожертви, або у самій конструкції скриньки передбачити комірку, де знаходитимуться інформаційні флаєри.
Обов’язкова інформація, яка має бути розміщена на скриньці або поряд з нею:
-
назва та логотип Фонду;
-
мета збору благодійних коштів;
-
контактні дані Фонду.
Крок 3
Перед встановленням стаціонарної скриньки складіть акт її опломбування.
(зразок Акту опломбування додається)
Крок 4
Коли настав час вилучати благодійні кошти, підготуйте по два екземпляри актів інкасації на кожну скриньку, новий Акт опломбування, пломби для скриньки на новий період, довіреність особі, яка буде здійснювати цю операцію. Візьміть з собою ножиці, скотч, резинки для складання купюр за номіналом. Це все вам знадобиться для розпечатування скриньки, підрахунку зібраних пожертв та опломбування скриньки на новий термін.
Візьміть з собою паспорт, адже довіреність діє тільки за наявності цього документу або нагадайте про необхідність мати паспорт людині, яка у вашому фонді відповідає за роботу зі скриньками.
Ми за один раз відкриваємо декілька скриньок за різними адресами, тож логічно продумати маршрут, яким ви будете рухатись.
Все, ви готові! Вирушайте за благодійними коштами!
Крок 5
Прибувши на місце, де встановлено скриньку, одразу зверніться до охоронця чи адміністратора закладу та поінформуйте, що ви будете проводити інкасацію благодійних коштів. Разом з працівником закладу переконайтесь, що пломба скриньки не пошкоджена, і тільки після цього починайте розпечатувати скриньку у безпечному місці для підрахунку зібраних пожертв у присутності представника служби охорони підприємства.
Важливо! Вилучення благодійних пожертв зі скриньки та їх підрахунок відбувається у присутності мінімум трьох осіб, які складають та підписують акт інкасації (наприклад, представник Фонду, представник власника приміщення, стороння особа тощо). Акт інкасації складається у двох екземплярах. Кожен з екземплярів Акту має бути завірений підписом керівника та печаткою Фонду.
Після завершення інкасації опломбуйте скриньку для наступного збору.
(зразок Акту інкасації додається)
Аби швидше заповнювати два екземпляри, беріть з собою копіювальний папір.
Крок 6
Оприбутковані гроші в той же день покладіть на банківський рахунок організації, як того вимагає касова дисципліна та норми законодавства.
Поради від шефа – додаткові лайфхаки та особливості реалізації
Волонтери вуличної акції мають якимось чином відрізнятися від усіх інших перехожих. Ми, наприклад, виготовили волонтерські стрічки. Не рекомендуємо волонтерів одягати у жилети, навіть якщо на них є ваш логотип: у людей збирачі коштів на вулицях, одягнуті у жилети будь-якого кольору, асоціюються з вуличними шахраями, з псевдо-волонтерами.
СТАЦІОНАРНІ СКРИНЬКИ
МОБІЛЬНІ СКРИНЬКИ
Як це готувати
Крок 1
Спочатку треба визначити, скільки волонтерів у вас буде працювати зі скриньками під час вуличної акції. Відповідно до цього опломбуйте необхідну кількість скриньок. Надрукуйте роздаткові інформаційні листівки.
Крок 2
Надайте органу місцевої влади лист-повідомлення про проведення вуличної акції із зазначенням, що протягом акції волонтери збиратимуть благодійні пожертви. У листі до влади обов’язково вкажіть: дату та час проведення акції, місце проведення, мету збору пожертв, кількість волонтерів, ПІБ та мобільний телефон старшого з них. Дозволу на проведення акції отримувати не потрібно, потрібно тільки поставити місцеву владу до відома!
Крок 3
Проведіть перед акцією інструктаж для волонтерів щодо того, як працювати зі скриньками на вуличній акції та як потім здійснювати підрахунок зібраних пожертв.
Крок 4
Після завершення акції проводьте розпечатування скриньок у заздалегідь визначеному безпечному місті (установі, яка знаходиться поруч з місцем вуличної акції). Запросіть учасників акції до участі у підрахунку зібраних пожертв, оскільки розпечатування кожної зі скриньок мають зробити самі волонтери плюс дві сторонні особи.
Після завершення підрахунку благодійних пожертв з усіх скриньок складіть Акт інкасації з зазначенням суми пожертв по кожній зі скриньок та суми в цілому.
Найбільше смакуватиме
Запросіть на розпломбування скриньок представників мас-медіа, які будуть висвітлювати саму вуличну акцію. У вас з’явиться додатковий інформаційний привід продемонструвати громаді свою прозорість.
Мобільні скриньки використовуються під час вуличних акцій.
Поради від шефа – додаткові лайфхаки та особливості реалізації
-
Стаціонарні прозорі скриньки краще виготовити на замовлення, передбачивши їх закріплення на важкій підставці з меблевих матеріалів. Це убезпечить скриньки від незаконного виносу з точок «роботи». Добре, якщо безпосередньо сама прозора скринька матиме кишеню на «фасаді» для змінного інформаційного оголошення про мету збору пожертв, та кишеню на боковій стороні для інформаційних флаєрів з подробицями акції або проекту. На фото приклад, як це зробили ми.
-
Встановлюйте стаціонарну скриньку у легкодоступному для потенційних благодійників місці, але таким чином, щоб вона була у полі зору працівників установи, де її встановлено.
-
Обов’язково укладіть Договір з власником бізнесу про встановлення стаціонарної благодійної скриньки, щоб не «підставити» його: будь-який контролюючий орган може звинуватити його у незаконних заробітках. Не нехтуйте цією формальністю!
-
Довіра до вашого Фонду в громаді значно зросте, якщо після кожної інкасації скриньок ви будете оприлюднювати хід накопичення коштів та по завершенню збору інформуватиме про цільове використання зібраних пожертв. Люди повинні знати, що скринька – не безодня, в якій зникають кошти! Чесна та прозора робота зі скриньками може значно підвищити авторитет вашого Фонду та закріпити його позитивний імідж.