top of page

КРАУДФАНДІНГ

Інгредієнти

 

(Складники страви – ключові моменти та компетентності, які для цього потрібні)

  • Визначена платформа для краудфандінгу;

  • реєстрація користувача краудфандінгової платформи;

  • креативно та чітко прописаний проект та його візуальне оформлення ;

  • людина, яка супроводжує проект онлайн (крівник проекту).

Час приготування

 

Тільки після реєстрації у якості користувача краудфандінгової платформи або оператора благодійної допомоги на ній, ви зможете подавати свої проекти для збору коштів. Тривалість реєстрації залежить від процедур самих платформ.

Ви зареєстровані? Тоді приступайте!

2-3 тижні – на опрацювання ідеї, меседжів, онлайн та офлайн супроводу та взаємодії з командою обраної краудфандінгової платформи.

Проведення – до півроку (в залежності від обраної теми та необхідної суми).

Післясмак: успішний досвід краудфандінгу надихає! Ви відчуваєте підтримку ваших проектів  навіть незнайомими людьми. Якщо ви збирали кошти на проведення якогось заходу – післясмак може розтягнутися в часі (стільки, скільки вам потрібно на підготовку заходу), але весь цей час ви будете відчувати впевненість, адже ви вже маєте необхідні ресурси.

Складність приготування

 

Це страва іноземної кухні. Краудфандінг може стати як допоміжним інструментом залучення коштів, так і одним зі стратегічних напрямків фандрейзингу на кухні вашого Фонду. І перша складність пов’язана з тим, що працівник/волонтер Фонду має добре орієнтуватися у краудфандінгових платформах, цьому можна навчитися. Необхідно буде не стільки слідкувати за процесом накопичення коштів на платформі, скільки просувати ідею усіма можливими ресурсами та постійно поширювати інформацію про ваш проект, розміщений на платформі, залучаючи людей до його підтримки. Для накопичення пожертв на краутфандінговій платформі треба в першу чергу самим докладати немало зусиль, тож не очікуйте, що на вас посиплеться манна небесна.
 

Друга складність у тому, що в інтернеті майже неможливо визначити чітку цільову групу/аудиторію, яка може підтримати ваш проект. Досвід українських краудфандінгових платформ свідчить про наявність кількох груп інтернет-доброчинців, які надають допомогу на індивідуальне лікування, підтримку невеликих соціальних проектів та цікавих активностей, а також  на проекти, пов’язані з мистецтвом та самовираженням.

Найбільше смакуватиме

 

Ефект «сніжної кулі». Зазвичай ви знаєте людей, які підтримують ваш Фонд, або маєте можливість особистого спілкування з ними під час ваших заходів. Збір коштів через краудфандінгову платформу виявить, наскільки ваша ідея може бути привабливою та резонансною. Ви навчитесь добре формулювати та транслювати ідею, адже  в інтернеті люди зазвичай не будуть читати величезні пояснювальні тексти. Це схоже на тренінгову вправу «Зустріч у ліфті», коли ви опиняєтеся у ліфті з незнайомою людиною, і за той час, поки ліфт їде, ви маєте розповісти незнайомцю про свій проект та отримати підтримку. Проте, якщо цей етап пройдений, ідея вашого проекту стає настільки кристально зрозумілою та “чіпляє людей”, що її буде легко поширювати. Власне, вона вже може поширюватися сама, як сніжна куля, і акумулювати кошти на краудфандінговій платформі.  

Бюджет та ресурси

 

Видаткова частина перш за все залежить від задіяних спеціалістів з написання тексту, підготовки візуальних матеріалів (якісні фото, відеоролик тощо), адміністрування проекту та просування його у соціальних мережах. Краудфандінговий проект не покриває ці видатки. Відповідно вам треба або знайти волонтерів, або шукати кошти на запрошення спеціалістів за гонорар.

Як це готувати

 

Крок 1

Перш за все, визначте платформу, на якій будете працювати. Ключові фактори, які треба врахувати – це тривалість роботи платформи, її добра репутація, перелік успішних проектів, доступність та відкритість у роботі. Наш досвід краудфандінгу – це досвід роботи на Українській біржі благодійності ubb.org.ua. В Україні діють і інші платформи, тому вивчайте, порівнюйте, шукайте свою, найбільш комфортну та корисну саме для вас.

 

Крок 2

Найважливішим кроком до створення успішного проекту є наявність хорошої ідеї – вона повинна «чіпляти» людей. Ознайомтеся хоча б з десятьма успішними проектами на обраній платформі, вивчіть досвід колег. Коли читаєте про інші проекти, спробуйте відповісти на питання: чи підтримав(-ла) б я цей проект, і якщо так, то якою сумою грошей? А якщо ні – то чому?

 

Крок 3

Продумайте оформлення свого проекту. Сторінка проекту стає обличчям всієї кампанії. Її вдале оформлення – половина успіху. В середньому людина проводить на сторінці проекту всього кілька хвилин, тому  назва проекту має бути привабливою, тексти -  достатньо короткими, написаними живо й емоційно, а відео/фотоматеріали - якісними. Чітко формулюйте мету проекту, обов’язково стисло розкажіть про те, як його успішна реалізація покращить ситуацію чи життя конкретних людей.

Останнім часом чітко простежується тенденція заміни текстового контенту візуальним. Так, більшість користувачів краще реагують на картинки та інфографіку. Скористайтеся цим, додайте в текст анімацію, різні ілюстрації, але пам'ятайте: добре те, що в міру.


Крок 4
Перед тим, як почати збирати кошти, визначіть реальну суму, необхідну для здійснення вашого проекту.  За процедурами Української біржі благодійності, наприклад, рахунки постачальників, яких ви обрали, публікуються у портфелі вашого проекту задля розуміння доброчинцями необхідної суми. Чітко обгрунтуйте ваш бюджет: люди мають розуміти, на що саме підуть їхні кошти.

Крок 5

Хороший текст, мотивуючі фото та детально пропрацьований і обрахований бюджет, безперечно, є факторами успіху. Проте лише їх розміщення на крандфандінговій платформі  скоріш за все не принесе бажаних результатів. Необхідно передбачити та спланувати дії підтримки, промоції та поширення інформації про збір коштів. Це має бути:

  • розміщення інформації на сайті та сторінках організації;

  • розсилка інформації друзям і знайомим з проханням переслати далі;

  • епізодичне нагадування та заклики до підтримки у соціальних мережах;

  • кампанія в ЗМІ;

  • офлайн-заходи.

Збір коштів онлайн треба адмініструвати та супроводжувати як будь-який офлайновий проект. Необхідно скласти список ЗМІ, блогів і форумів, підготувати групи в соціальних мережах, YouTube і т.д. Постійно поширюйте мотивуючу інформацію, розповідайте про організацію, проект, про тих, для кого збираєте кошти. Можна розповісти про перебіг кампанії – чого досягли, як народилася ідея проекту, у чому її унікальність і соціальна  значущість.

 

Крок 6

Зазвичай на краудфандінгових платформах вказується термін, до якого збираються кошти.

Зробіть план збору коштів: просто поділіть кількість необхідних коштів на кількість днів. Бажано виключити 4-5 перших та останніх днів. В залежності від інтенсивності збору коштів ведіть кампанію у соціальних мережах та ЗМІ, або в разі необхідності посилюйте збір коштів офлайн.

Якщо необхідна сума успішно зібрана, вам залишається реалізувати ідею та публічно звітувати про результат проекту.

Якщо ви бачите, що на платформі необхідна сума не встигає зібратися, треба додавати інші кошти, адже у випадку, коли заявлену суму не зібрано в означений на платформі термін, кошти повертаються благодійникам. Тому, навіть якщо ви обрали для збору коштів онлайн-метод – краудфандінг, ви можете паралельно впроваджувати інші активності та підстраховуватися, збираючи кошти іншими способами.

Коли ми потрапляли у такі ситуації, то проводили масові заходи, наприклад, благодійні бали, джазові вечори, щоб за один вечір дозбирати необхідну суму. Тож вчасно проведена офлайн-акція дозволяла нам завершити збір коштів під самісіньке закриття проекту на платформі.

Поради від шефа – додаткові лайфхаки та особливості реалізації 

 

Коли будете шукати потенційних постачальників товарів, звертайте увагу не тільки на найнижчу вартість при адекватній якості. Спробуйте перетворити постачальників на ваших благодійників. Розкажіть про ваш проект, його благородну доброчинну мету  та спробуйте домовитися про знижку. Це працює! Нам часто вдавалось придбати товари за ціною, нижчою за середню вартість на ринку, а деякі власники бізнесів не лише надавали додаткову знижку, але й пропонували свою продукція у якості власної благодійної участі. Не бійтесь піднімати таке питання під час  перемовин, дайте людям шанс долучитись до чогось вартісного. Ну і, звісно, не забувайте публічно дякувати та повідомляти про їхню участь.

Отримати статус оператора бдагодійної допомоги на краундфандінговій платформі “Українська біржа благодійності” нелегко, але можливо. Ця платформа – чи не найпрозоріший в Україні інструмент фандрейзингу, завдяки якому нам вдалося здійснити 12 проектів. Які це були проекти, знайомтеся на нашій сторінці на УББ.

Наші проекти

Краудфандінг – модна страва з іноземної кухні
bottom of page